یک فیلم نسبتاً عاشقانه و خوب برای ما نوجوان ها

 

مجتبی نظری: یکی از خاطرات فرزانه داوری درباره صحنه ای از فیلم پرواز در قفس است که این گونه اشاره می کند: قسمتی از فیلم پرواز در قفس این گونه بود که من و سعید کنگرانی، کنار دریا بودیم. ما پابرهنه و چوب در دست به طرف اسب های وحشی می آییم و با اسب ها حرکت می کنیم. در این لحظه حبیب اله کاوش کارگردان فیلم، کات داد و گفت: شما در ادامه این سکانس، باید داخل مرداب کنار دریا فرو رفته و با شتاب از مرداب به طرف بیرون بیایید. ما با اسب های وحشی تا سر در مرداب سیاه و کثیف فرو رفتیم و باید دست هایمان به طرف آسمان به بیرون می آمدیم و دوباره باید داخل مرداب کنار دریا فرو می رفتیم.

چندین بار این کار را کرده و کاملا سیاه شده بودیم. پس از پایان این صحنه آنقدر جانور، لجن و کثیفی به ما چسبیده بود که سنگین شده و قادر به حرکت و راه رفتن نبودم. جالب اینجاست، عوامل فیلم که ما را با آن احترام و تشریفات آورده بودند، حالا حاضر به سوار کردن و بردن ما نبودند.

 

 

بلاخره با یک پیکان به طرف هتل حرکت کرده و با این وضع وارد لابی شدیم. شاید باورتان نشود، چون موهای من در آن صحنه باز بود، یک روز مشغول شست و شویشان بودم تا این کثیفی و جانورهای مرداب کنار دریا که به سرم چسبیده بود را بیرون بکشم. واقعا شانس با ما یار بود که در این همه میکروب و کثیفی مریض نشدیم.

این صحنه که ما بازی کردیم، عشق به کار و هنر را نشان می دهد و بی شک چیزی جز این نیست. این خاطره به این جهت همیشه در یاد من هست چون، با سختی زیادی که برای این صحنه کشیدیم، زیر تیغ سانسور حذف و از فیلم بیرون آمد.

عکس های فرزانه داوری: غوغا بیات

 

 

-
و یکی دیگه از سایت "قدیمی ها" (با کمی تغییر) (کلیک کنید تا از درون آن سایت، مطلب را ببینید)

 گفتگو با فرزانه داوری بازیگر بلقیس برادر کشی:

 

یادواری خاطرات در جاده قدیم شمیران

دیدار با یک هنرمند که روزگار بهار عمرش را پشت سر گذاشته و در روزگار خزانی آن قرار گرفته است و با خاطرات، خوش است. این را می شد از عکس ها و یادگارهایی که به همراه داشت متوجه شد. عکسی از روزگار جوانی و نقش اول زن فیلم برادرکشی ایرج قادری. فیلمی که با یاد آن خاطراتش به شیراز پرواز می کند و می گوید: این فیلم را در شیراز فیلم برداری کردند.

فرزانه داوری در صحنه ای از فیلم برادر کشی
فرزانه داوری در صحنه ای از فیلم برادر کشی

به دیدار فرزانه داوری هنرمند سال های دور سینما رفته ایم، سن و سالی نداشت که وارد سینما شد، اما به خاطر یک سری مسئله و جبر زمانه تا به امروز از آن دور افتاد.

قرارمان در بولینگ عبده جاده قدیم شمیران بود، درخت های دو طرف خیابان به زردی و سرخی می زد و خبر از پاییز تهران می داد که به روزهای اوج خود رسیده است. سر وقت می آید و داخل ساختمان بولینگ جای برای نشستن پیدا کرده و مشغول صحبت می شویم. خاطراتی که بعضی از آنها را بدون هیچ حرف اضافه ای این زیر می نویسیم:

از طریق یکی از دوستان پدرم که یک سرهنگ ارتشی بود با ایرج قادری آشنا شدیم و او از من دعوت کرد نقش آهو را در فیلم مو سرخه بازی کنم. از داستان فیلم بی خبر بودم و خود ایرج قادری هم برای پیش بینی واکنش من آیلین ویگن را در آب نمک خوابانده بود که اگر من قهر کردم لنگ نمانده و با او ادامه بدهند که اینطور شد و من قهر کردم، ولی با اصرار همکارانم کار خودم را ادامه دادم و جلو آمدم. بعد از نمایش مو سرخه پدرم از فیلم شکایت کرد و اسم من را از پوسترها و تبلیغ های مو سرخه برداشتند.

فخری خوروش، سعید کنگرانی و فرزانه داوری
فخری خوروش، سعید کنگرانی و فرزانه داوری

بعد از آن به امریکا رفتم و ادامه تحصیل در رشته هنر دادم. بعد از چند سالی برای دیدن مادرم به ایران آمدم. این دو فیلم را بعد از دو سه سال بازی کردم. آن هم در مدت کوتاه، چون باید به امریکا بر می گشتم اما در ایران ماندم.

عنایت بخشی، فخری خوروش و فرزانه داوری
عنایت بخشی، فخری خوروش و فرزانه داوری

سر فیلم برادرکشی قرار نبود دوباره با ایرج قادری کار کنم. خودش گفت: جبرانی برای موسرخه است و قبول کردم. واقعا برادر کشی فیلم زیبایی بود و لوکیشن های آن در تهران و شیراز بود.

از خاطراتم در شیراز این بود که یک روز صبح موقع خروج از هتل، با یک موتور تصادف کردم و پایم آسیب دید ولی با همان وضع به کارم ادامه دادم.

فیلم سوم من پرواز در قفس با حبیب الله کاوش بود. سعید کنگرانی هم در این فیلم نقش مقابلم را داشت و از بازی در کنار او لذت بردم. سعید یک بازیگر حرفه ای بود. خانم فخری خوروش را هیچ وقت فراموش نمی کنم بازیگر توانای سینمای ایران که خیلی چیزها از او یاد گرفتم. انسانی فروتن و محبوب، که تمام موارد زندگی و سینما را یادآوری ام می کرد. خانم فخری خوروش الگوی من است. پرواز در قفس فیلم مورد علاقه ی من است.

فرزانه داوری
فرزانه داوری

فیلم برادر کشی و فیلم پرواز در قفس جز فیلم های آزاد و اکران نوروز سال 1359 و هم زمان دو گروه سینما اکران داشت که از فروش خیلی بالایی برخوردار بود.

دخترم مونا همسر اول امین حیایی هنرپیشه امروز سینما بود و با داشتن فرزند پسر به نام دارا از او جدا شد. سرپرستی دارا بر عهده دخترم است. دخترم در زمینه نوشتن دستی بر قلم دارد و در رشته کارگردانی هم درس خوانده و قرار است به همین زودی ها کار خودش را شروع کند. مونا سه فیلم کوتاه آماده برای جشنواره تهییه کرده است و سناریویی هم در دست تهیه دارد و در سریال خواب و بیدار هم نقش داشته است.

فرزانه داوری
فرزانه داوری

 
/ 0 نظر / 146 بازدید